• הדפסה
  • סימנייה

מידע נוסף

אחת מן היוזמות שלאוואצה הציעה ב-Salone del Gusto משנת 2012, הייתה הסדנה שנשאה את הכותרת"בואו איתי לאיטליה" שבה כיכב השף המפורסםמאסימו בוטורה, שקצרה הצלחה רבה, ועוררה התלהבות רבה.

 

השף המעוטר בשלושה כוכבי מישלן חולק אותם ערכים כמו לאוואצה והמרכזלהכשרה שלה, וכמותם, אף הוא השיג תוצאות יוצאות מגדר הרגיל במשך שנים. יש להם אותם עקרונות אתיים ואסתטיים בנוגע לאוכל, והם מגלים התלהבות בנוגע לרעיונות טעם חדשים, שבהם הקפה מצוי במרכז של עולם חדש.

 

"מה שבאמת משותף לנו, הוא המודעות לכך שאוכל יכול לשנות את העולם," ציין ג'וזפה לאוואצה בנאום המבוא שלו. "זה יכול לשנות את האופן שבו אנשים מתייחסים זה לזה. שיגור הקפה אל מעבר לגבולות חדשים, במהלך הפרויקט החדשני הזה, ריגש את כולנו, אבל התוצאה הזאת גם הראתה לנו, שעלינו להמשיך ולנסות."

 

דוגמה אחת לכך היא "בואו איתי לאיטליה". בוטורה , חובב נלהב של אמנות וספרות, מזכיר לנו שהכותרת היא בהשראת ספרו של פראנק שונמייקר משנות השלושים, העוסק באדם שנסע לאיטליה בחיפוש אחר האוצרות התרבותיים, הטבעיים והגסטרונומיים.

מכאן נבע הרעיון למתכון, שהופך את התפיסה של הקפה בתור משקה לסיום הסעודה, על פיה, ומשתעשע בציפויות ובדעות הקדומות של האנשים: זוהי פרשנות מחודשת מתובלת, ל'גראניטה' הסיציליאנית המסורתית, מוגשת בספל Puraforma של לאוואצה, ועשויה מקפה Lavazza ¡Tierra! פרי הברגאמוט המסוכר, צלפים, אורגאנו, גראניטה שקדים, מלח ים, קליפת לימון וקפה טחון.

 

המתכון השני שהוצג בסדנא, היה הזמנה "לחשוב ירוק". כמו הראשון, גם מתכון זה היה מבוסס על השראה חזותית וריחנית של השף, כפי "Dirty Eel" קיבל את השראתו - לא מלונדון הלחה והמעלה עשן של תחילת המאה העשרים - אלא, לדברי בוטורה, מהצלופחים בתעלות מודנה "המלאות רפש ובוץ". ואחרון אחרון חביב הגיע הרעיון הבלתי צפוי, בהשראת ספרה של גרטרוד שטיין על פיקאסו, ש"תפס", מילולית, את הקהל והפתיע אותו.

 

ואז עסק בוטורה בחדשנות ובהפיכה במוסכמות, בהיפוך הציפיות והפתעת הציבור על ידי כך שיוצאים בתעוזה לארץ חדשה, לא נודעת, וזאת תוך כדי שימור הקשר הקרוב עם איטליה ועם הטעמים המסורתיים שלה, הודות לרעיונות הלקוחים מהמסורות של הצפון ושל הדרום של חצי האי. האיטלקיות מועלית על נס, וערב לכך הן המותג לאוואצה, שעשה את האספרסו האיטלקי למפורסם בכל רחבי העולם, והן הכישרון הבלתי מעורער של מאסימו בוטורה, היודע לפרש באופן חדש את הטעמים האותנטיים ביותר, של המורשת הקולינארית האיטלקית באופן בלתי קונוונציונאלי.