• הדפסה
  • סימנייה

הקפה שלנו

המסע של קפה לאוואצה - מסופר על ידי התצלומים מאת סטיב מק'קרי

קפה לאוואצה

האהבה הגדולה שלנו לקפה, לתרבות שלו ולעיבודו

מדי שנה בוחרים בלאוואצה את פולי הקפה המשובחים מכולם, ממטעים בכל רחבי העולם. זאת, כדי ליצור את התערובות המתמחות שלנו – עבור המקינטה, שבה אנו חולטים את קפה הבוקר שלנו; בשביל האספרסו שאנו שותים בבאר אחרי ארוחת הצהריים;ובשביל הקפוצ'ינו ממכונת המימכר, שאנו שותים בהפסקת הקפה שלנו בעבודה.

האיזון העילאי של כל אחת מהתערובות מושג על ידי ערבוב זני קפה שונים, הנבדלים זה מזה באיכותם (עראביקה או רובוסטה), בסוג העיבוד שהם עוברים (שטופים או טבעיים), ולבסוף - ארץ המוצא. כל היתרונות הייחודיים והמאפיינים של הגורמים השונים שהוזכרו, משולבים יחד ומאוחדים, במטרה לייצר קפה מאוזן בשלמות, בעל בסומת, ארומה וגוף מובהקים.

בוחרים את סוגי הקפה המשובחים

ממטעים בכל רחבי העולם, בוחרים בלאוואצה את סוגי הקפה המובחרים, כדי ליצור את התערובות הרבות שאנו נהנים מהם מדי יום.

צמח הקפה, שהוא ירוק-עד, צומח בין חוג הסרטן לחוג הגדי.
הוא כולל 66 זנים לערך, שמהם מגדלים ומשווקים רק שניים: קופיאה עראביקה, וקופיאה קאנפורה, הידוע בכינוי 'רובוסטה'.


עראביקה

'קופיאה עראביקה' מהווה כיום שני שליש מייצור הקפה בעולם. הצמח הזה עדין למדיי, וזקוק לטיפול רב יותר מאשר הזן 'רובוסטה'; הפולים בעלי צורה סגלגלה, מוארכת.

עראביקה

רובוסטה

'קופיאה קאנפורה' (רובוסטה) נפוץ מאוד באפריקה, באסיה, באינדונזיה ובברזיל, ומהווה שליש אחד לערך מייצור הקפה בעולם.

'קופיאה קאנפורה' (רובוסטה)
מאיסוף לעיבוד

ערבוב, קלייה וטחינה

העובדה שקפה לאוואצה הוא ראשון במעלה כיום, היא התוצאה של רעיונותיו של לואיג'י לאוואצה, האדם הראשון שיצר את התערובות שלנו, בתוספת מאה ועשרים שנה של ניסיון בקלייה

היצירה של תערובות מושלמות, היא אחת מן המשימות של טועמי הקפה המקצועיים, שהם בעלי חוש טעם וריח מפותחים ביותר, הודות לניסיונם. הם מנצלים חושים אלו כדי לבחור ולשלב סוגי קפה שונים, עד שהם מניבים בדיוק את הבסומת שהם מחפשים.

בעשרות השנים האחרונות הוחלפה שיטת הקלייה המסורתית, בזכות מחקר טכנולוגי בלתי פוסק, בתהליך חדשני יותר, שבו הקלייה נעשית באמצעות הסעת אוויר חם convection, שבה מזרימים אוויר חם על הפולים.

דרגת הטחינה (דק, בינוני או גס) משנה את התנגדות הקפה לזרימת המים, דבר המשפיע על מהירות המיצוי, ומכאן גם על המאפיינים החושיים הסופיים של המשקה שבספל.


ללמוד עוד לגבי האריזה של מוצרי לאוואצה

אריזה

קפה הוא מוצר עדין; הוא רגיש לאור, לאוויר, לחום וללחות.

במחלקת מחקר ופיתוח עובדים ללא הפוגה, למצוא פיתרונות המאחדים את ערבויות המוצר, חדשנות וידידות לסביבה.

הכנת קפה

באיטליה מכינים קפה בעזרת 'מקינטה' או במכונת אספרסו. ביתר העולם, לעומת זאת, מכינים קפה בשיטת החליטה, כמו במקרה של 'קפה טורקי', או בשיטת המסנן, כמו במקרה של 'קפה בסגנון אמריקני'.

הקפה ב'הא הידיעה'

הקפה ב'הא הידיעה'

אספרסו הוא סוג הקפה הנפוץ ביותר, שאותו צורכים באיטליה.

תכונתו העיקרית היא שמכינים אותו בחליטה תחת לחץ. התוצאה היא משקה מרוכז ביותר, עם ארומה עזה ובסומת מעוגלת, אף לא זאת הייתה המטרה העיקרית של טכנולוגיית המיצוי החדשה, כי אם לחלוט את הקפה במהירות. ואכן, השם 'אספרסו' נובע מן המהירות הגדולה שבה נחלט הקפה (בתחילה היה מדובר ב-45 שניות), כשהוכן על פי הזמנה, עבור הלקוח שביקש זאת בלבד.