• הדפסה
  • סימנייה

כדי לציין את האירוע של, מרכז ההכשרה של לאוואצה ניהל מחקר היסטורי במטרה לשוב ולגלות את חמשת המתכונים הטיפוסיים מחבלי ארץ שונים באיטליה.

 

סוגי הקפה האזוריים קיבלו קודים, ו"הומצאו מחדש" כדי להציע לקהל המבקרים ב- Salone del Gusto חמישה מתכונים בלעדיים וחדשניים, המשקפים את כל ערכי החברה יחד: מסורת, חדשנות, עיצוב וכמובן - הבסומת.

כל המבקרים ב-Salone del Gusto קיבלו הזדמנות לטעם את המתכונים הללו, שמעולם לא הוצעו קודם לכן, ולקבל רעיונות ממסורת האספרסו, שבחבלי ארץ איטלקיים מסוימים מוגש עם שוקולד, עם קצפת, עם אגוזי לוז, עם שקדים, עם מנתה וליקרים. 

חמשת המתכונים מאת לאוואצה הוגשו בליוויית עוגיות מסורתיות - שחלקן מקורן היהSlow Food Presidia - כדי לעשות את החוויה לעשירה עוד יותר.

Il caffè padovano
Caffè padovano את ה"מרקחת" הזאת מגישים עם Zaeti

Caffè Padovano הוא אתגר אמיתי, משום שזה אספרסו שמכינים עם תוספת של סירופ מנתה, חלב מוקצף ואבקת קקאו מלמעלה. במרכז ההכשרה פירקו את המרכיבים לגורמים, כדי לשמור על האינדיבידואליות שלהם, אפילו בתחום קטנטן כמו כוס קטנה. לכן משתמשים בגאנאש מנתה - עשוי משוקולד לבן, שמנת מתוקה ומנתה לבנה - כדי לצפות את פנים הכוס. לאחר מכן מוסיפים את האספרסו ואת אבקת הקקאו.

Zaeti
בחבל הארץ 'ונטו'כל המגדנות ה"מפתים" מכונים "גולוזסי" (גרגרנות). עליהם נמניםה-Zaeti ופלגרינו ארטוזי תיאר אותם, כבר במאה ה-19, בספר הבישול האלמותי שלו "המדע במטבח, והאמנות של אכילה היטב": השם שפירושו "צהובים קטנים", נובע מן העובדה שהם עשויים מקמח תירס, המעורבב בחמאה, סוכר וצימוקים.

קפה עם אגוזי לוז
Caffè napoletano את ה"מרקחת" הזאת מגישים עם Raffioli

Caffè napoletano מגיע מחבל הארץ 'קאמפאניה', והוא גירסה מחודשת של המצאה משנות התשעים של המאה הקודמת שהמציאו בנאפולי. בעוד שהמרקחת ה"מסורתית" היא פשוט קפה בתוספת ממרח אגוזי לוז, הרי הגירסה של לאוואצה מתחילה בקרם מוקצף ואוורירי, שאותו מכינים על ידי הקצפה של קפה, סוכר וממרח אגוזי לוז עד שמתקבל קרם חלק, ואת זה מניחים בכפית מעל לאספרסו לאוואצה. הנגיעות האינטנסיביות והחלקות של המשקה המיוחד, מעניקות תערובת שאין לעמוד בפניה של חם וקר, מתיקות ואינטנסיביות, קפה ואגוזי לוז.

Raffioli
Raffioloהוא גירסה של "רביולו" ומדובר בעוגיות, שהנזירות ממנזר סאן גרגוריו ארמנו בנאפולי נהגו לאפות במאה השמונה עשרה, במיוחד לערב חג המולד. ה"ראפיולו" מוכר בשלוש גירסאותRaffiolo - רגיל, בסגנון סורנטו, ו'קאסאטה'. אולם העיקרון הוא תמיד אותו: אליפסה מעוגת טורט ("ספוג"), מכוסה בזיגוג לבן או בריבת משמשים. לאחר מכן אפשר למלא אותו בגבינת ריקוטה, בקליפת לימון מסוכרת, בשוקולד ובבוטנה (פיסטוק חלבי).

La Moretta fanese
La Moretta fanese את ה"מרקחת" הזאת מגישים עם Beccute

Moretta fanese הייתה בימים עברו מעין שיקוי מרפא ליורדי הים: אספרסו, ליקר אניס, רום, סוכר וגרידת לימון. את השיקוי הזה נהגו לשתות מלחים מחבל הארץ 'מארקה', בשעות אחר הצהריים, כדי לאזור כוח. ה"מורטה מפאנו" של לאוואצה היא גירסה מחודשת, עם קצף אוורירי של אניס, רום וברנדי, יחד עם חלב מלא ושמנת מתוקה, שצף מעל לאספרסו. כמיטב המסורת בפאנו, מגישים את השיקוי המחזק הזה בכוס קטנה, במקום בספל. לבסוף, מקשטים את ה"מורטה" בגרידת לימון מסוכרת.

Beccute
"בקוטה" הם מגדנות טיפוסיים מחבל הארץ מארקה, שכמדומה מקורם בתקופתו של המשורר המפורסם ג'אקומו ליאופארדי (קוראים להם גם"בקוטה ליאופארדי"). העוגיות הללו עשויות מפירות יבשים ואגוזים, ובדרך כלל מכינים אותן לתקופה שלפני הפסחא או לחג המולד - תלוי באיזה חבל ארץ מדובר. השם נובע, קרוב לוודאי מהמילה beccate (מנוקרים), בגלל הצורה הגושית שלהן, שגורמת לך לרצות לכרסם (או "לנקר") בהן.

Il Caffè alla salentina
Caffè alla salentina את ה"מרקחת" הזאת מגישים עם Biscotti di Ceglie

Caffè alla salentina טעמו כטעם הקיץ באופן טבעי. על פי המסורת הנהוגה בחבל פוליה, יוצקים אספרסו ממותק לתוך כוס עם קרח, ומוסיפים בסומת אופיינית לדרום איטליה: חלב שקדים. החדשנות שהכניסו למתכון במרכז ההכשרה, גלומה בצירוף של משהו קר ושקדים, תוך שימוש בגלידת שמנת של "ג'לאטרייה אלפינה", מועשרת במחית של שקדים קלויים. משתמשים במכונת גלידה מיוחדת להכנת גלידה רכה, ובה מכינים כף גלידה לשים בתחתית הכוס. לאחר מכן יוצקים את הקפה מעליה, ויוצרים ניגוד בין הקור של הגלידה לבין חום האספרסו, עם ניחוח השקדים שמתערבב עם הארומה של הקפה. נוצרת מנה טעימה ביותר, שאותה אוכלים בכפית.

ביסקוטי די צ'ליה
צ'ליה מאסאפיקה באזור ברינדיזי היא בירת השקדים של איטליה: יש עדיין, ככל הנראה, ארבעים סוגים. הביטוי העילאי שלהם ידוע בכינוי "פיסקטל": עוגיות קטנות שמכינים עם שקדים, שחלקם מולבנים והיתר קלויים. הם מהווים כיבוד נפוץ במסיבות ובחתונות, ומגישים אותם גם בגירסה מזוגגת. ה- ביסקוטי די צ'ליה הם Slow Food Presidium.

באווארייזה טורינזה
באווארייזה טורינזה את המתכון הזה מגישים עם Paste di Meliga

Bavareisa torinese הוא מתכון מן המאה ה-18, שהקדים את ה'ביצ'רין' המוכר יותר. המרכיבים הם אותם כמו ב"נכד" המפורסם שלו - קפה, שוקולד ושמנת "כבדה" - אבל ב- Bavareisa הם מעורבבים, במקום להיות מונחים בשכבות. בגירסה החדשה של לאוואצה, רק השוקולד - שוקולד מריר 63% של גואידו גובינו, מומס בסיר אידוי (בן מארי) - והקפה, מעורבבים. השמנת, ממותקת בסוכר ומדוללת בחלב, נוצקת למעלה, כך שהמירקמים, הבסומת והטמפרטורות מתרכבים להפליא, בשעה ששותים את המשקה.

מאפים ממליגה
המאפה הזה הוא אחד החביבים בפיימונטה.פאסטה די מליגה הם עוגיות מקמח תירס, שהסועדים נהגו לטבול בגביע של יין בארולו בסוף הארוחה. כיום מגישים אותן בעיקר עם 'מוסקאטו ד'אסטי', 'פאסיטו' או - בגירסה המפתה ביותר - עם סאבאיונה. פאסטה די מליגה הם Slow Food Presidium.