ג'אווה - אינדונזיה
המסתורין והאגדה של קפה קופי לואק ומסורות עתיקות

ג'אווה הוא האי המעניין ביותר בכל אינדונזיה מבחינת תרבות הקפה שבו, הודות לקיומן המשותף של קהילות הינדואיסטיות-בודהיסטיות, מזרחיות, מוסלמיות ומערביות בו. הקפה הגיע אל ג'אווה רק בשנת 1706, והובא על ידי סוחרים הולנדיים שרצו להתחיל לגדלו באקלים הטרופי. היבול הראשון של הזן שגדל בג'אווה זכה להצלחה מפתיעה. מגפת חִלָּדוֹן הובילה להעדפתם של הזנים העמידים יותר. קפה "קופי לואק" הוא זן יקר ערך וכמעט אגדי שגדל אך ורק באי ונמכר במחירים מסחררים. הוא מופק רק באמצעות מעבר הפולים דרך מערכת העיכול של גחן הדקלים האסיאתי, יונק מקומי קטן שאוהב לזלול גרגירי קפה. אנזימי העיכול מתערבים בצורה כלשהי בתהליך, מפחיתים את התווים המרים של הקפה, ומעניקים לו ארומה ייחודית. בג'אווה, הקפה הוא גם מרכיב מרכזי במסורות מסתוריות, כגון הסגידה לבופלו הלבן, חיה קסומה שזוכה למנחות של בננות וקפה, וטקסי ההלוויה שבהם המנוח זוכה להיקבר עם ספל קפה וחפיסת סיגריות. ואחרון, הקפה הוא חלק מטקסי יופי ורווחה שבהם נעשה שימוש בתכונות הריפוי שלו ובתכונותיו הקוסמטיות - עיסויים, פילינג, מסכות פנים...

המתכונים
"קופי סנטן"
קפה עם קרם קוקוס
רכיבים
1/2 אגוז קוקוס
1 כפית גדושה של אבקת קפה
2/3 כוס מים רותחים
1/3 כוס קרם קוקוס
3 כפיות סוכר דקלים
מים לפי הצורך
הכנת קרם קוקוס

בוחרים באגוז קוקוס בשל שעדיין מלא בחלב, קודחים חור דרך אחת משלושת העיניות העליונות, מוציאים את כל הנוזל ומניחים בצד. באמצעות חפץ כבד וחזק דופקים על כל חלקו החיצוני של הפרי, תוך החזקתו וסיבובו בכף ידכם השמאלית: פעולה זו עוזרת לציפת הפרי להיפרד מהקליפה העצית. פותחים את הקליפה בעזרת מהלומה חזקה ומפרידים בינה לבין הציפה. לבסוף, מגרדים מחצית מהפרי לתוך קערה באמצעות מגרדת, מכסים את הציפה בכמות שווה של מים, מערבבים היטב ומסננים, תוך סחיטת התערובת לשם מיצוי כמות רבה ככל שניתן של קרם קוקוס. מניחים בצד. כדי להפוך את המתכון לפשוט יותר, קנו קרם קוקוס משומר, שתוכלו למצוא ברשתות מזון שמתמחות במוצרים אסייתיים.

הכנה

יוצקים כף גדושה של קפה לכוס וממלאים אותה עד ל-2/3 גובה במים רותחים, מוסיפים סוכר ובוחשים היטב עד להמסתו. משלימים את המתכון על ידי מזיגת קרם הקוקוס ומגישים.

סוגים

במערב אינדונזיה, מכינים לעיתים קרובות גרסה מתובלת בשם "באג'יגור".

"קופי טלור מאדו"
קפה עם חלמון ביצה ודבש
רכיבים
1 כפית גדושה של קפה
3 כפיות סוכר דקלים
1 חלמון ביצה
4 כפיות דבש
מים רותחים
הכנה

מערבבים היטב בכוס שלוש כפיות סוכר דקלים, כפית קפה וחלמון ביצה אחד עד לקבלת נוזל סמיך וקרמי. ממלאים את הכוס עד סופה במים רותחים, ממתיקים עוד עם 4 כפיות דבש, וממשיכים לערבב עד שכל הרכיבים משתלבים ביחד באופן מושלם, ומגישים חם.