חזור
לגימות קפה

בתי קפה ספרותיים

פורסם בתאריך 18 7 17

הספר ככוח מניע לשינוי

 הקשר בין קפה לזהות תרבותית ותפוקה ספרותית  בעיר מסוימת תמיד היה חזק. 

למעשה אפשר לראות בספרים אחד מהכוחות המניעים לשינוי עיר מסוימת לאורך זמן. לעתים הם עומדים במרכז  היאספויות   ודיונים   בין אינטלקטואלים, פילוסופים, פוליטיקאים ודמויות מפתח בעת מסוימת. המקומות הללו היו  בתי הקפה הספרותיים.

איש אינו יכול לכתוב ולו עמוד בתולדות האמנות או הספרות של המאה ה-19 בלי להזכיר שם של בית קפה.
פ' ברגליני

מסע בין בתי קפה ספרותיים

לו רק היה יכול לדבר, ספל הקפה היה מספר סיפורים על טעם החופש, המאבק לחופש הביטוי, והפעילות האינטלקטואלית שתרמו ללידתן של תנועות תרבותיות.

 

כאן אנחנו מתחילים את המסע שלנו בין בתי הקפה הספרותיים המפורסמים ביותר באיטליה.

 


 

טריאסטה

בנמל כגון  טריאסטה, מרכז לחילופים משגשגים של מוצרים ורעיונות, נוכחותם של בתי הקפה הספרותיים החשובים נראית כהתפתחותה הטבעית של חוויית התרבות החדשה.

אנחנו  ברחוב ויה באטיסטי 18. אנחנו עומדים מול דלת זכוכית אלגנטית ומעודנת. מעבר לדלת, נקודת מפגש עבור סופרים איטלקיים ובין-לאומיים כגון אטורו שמיץ, הידוע בשם איטאלו סבאבו, אומברטו סאבא וג'יימס ג'ויס, שהפכו במהרה  למוקד הלהט התרבותי של תחילת המאה ה-20.

 

 

 

מילאנו, פירנצה, רומא

בשנת 1817, מספר צעדים מהדואומו, בין  ויה ורדי לוויה מאנצוני,  נמצא אחד מבתי הקפה שלימים יהפוך לנקודת ייחוס עבור הסצנה האינטלקטואלית והפוליטית  במילאנו, ושנבחר על-ידי הפטריוטים כמקום היאספות במהלך מהפכת חמשת הימים במילאנו. 

 בפיאצה דלה רפובליקה בפירנצה, אולי תמצאו את עצמכם יושבים באותו השולחן שבו לפני מאה שנה  מארינטי  הניח את היסודות למניפסט האיטלקי הפוטוריסטי .

לסיום המסע הספרותי שלנו, עלינו לעבור לרומא, לא רחוק מהמדרגות הספרדיות,  בוויה קונדוטי. כאן תיתקלו במה שפעם נקרא  "קפה די סטראדה קונדוטה" כפי שציטט ג'אקומו קזנובה ב- 1743 . אין זה מפתיע שבית הקפה הספרותי הוותיק ביותר באיטליה נמצא  בעיר הבירה.

 

ייתכן שהדרכים שבהן אנו מתקשרים ומתייחסים זה לזה כבר משתנות. מה שוודאי לא השתנה הוא התענוג בלקיחת הפסקה, שקיעה בתוך  דפיו של ספר  והתעטפות בניחוח  קפה חם מהביל.

 

 

מצאנו מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם...

מגזין
לשתות קפה אחד ולשלם עבור שניים

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
תרבות של קפה

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
ההיסטוריה של הקפה

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
קפה איטלקי

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
בתי קפה ספרותיים

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
כוס קפה באוסטרליה

לגימות קפה

למדו עוד