חזור
5 דקות
לגימות קפה

ההיסטוריה של הקפה

פורסם בתאריך 18 7 17

מהמאה ה-19 ואילך, הקפה הפך למשקה הפופולרי ביותר בעולם, מקום שני אחרי המים.

היסטוריה קצרה של הקפה: בין אגדה למקורות פסטורליים

ההיסטוריה של הקפה חדורת אגדות לאין שיעור. השפעתו הממריצה על גוף האדם התגלתה במקרה, כמו המעלות הטיפוליות של התה, אך יותר מאלף שנים לאחר מכן. האגדה מספרת כי הכול החל במאה התשיעית באביסיניה, אתיופיה של ימינו. רועה צאן במחוז קאפה נדהם מכך שהעזים שלו לא מסוגלות לישון בלילה. הוא לא ידע מה לעשות, והחליט לפנות אל הנזירים מהמנזר הסמוך, שפתרו את התעלומה: העזים אהבו לאכול את הפירות דמויי הדובדבן של צמח מוזר - שיח הקפה. הנזירים, מתוך סקרנות מדעית, חלטו את הגרגרים, ואחרי ששתו את החליטה, הרגישו שהם מלאי מרץ.

 

 

קפה - ”השכרות המפוכחת”

גם היום, מישורי אתיופיה נחשבים למקום הולדתו של הקפה. משם, חצו פירות הקפה את ים סוף והגיעו לערב. גידול הקפה החל בתימן באמצע המאה ה-15. מערי הצליינים של מכה ומדינה, הקפה התפשט במהירות ברחבי חצי האי ערב. עיר הנמל של מוקה הייתה, עד שנת 1720, מרכז הקפה העולמי. מסיבה זו, עד המאה ה-18, שתו "מוקה" בבתי קפה ברחבי אירופה. משקה זה היה יקר מאוד, ורק האצולה יכלה להרשות לעצמה ליהנות ממנו. עם התרחבות האימפריה העות'מאנית במאה ה-16, התפשט הקפה לאסיה הקטנה, לסוריה, למצרים ולדרום-מזרח אירופה. העולם האסלאמי כולו נכבש על ידי "השכרות המפוכחת" של המשקה השחור הזה, שמקור שמו היום הוא מהמילה הערבית "קאהווא" שמשמעותה "יין", ואילו הטורקים כינו אותו "קאווה". מאחר שהמוסלמים אינם רשאים לשתות אלכוהול, הפך הקפה ל"יין האסלאם".

 

 

קץ המונופול הערבי על הקפה

העולם הערבי שמר בקנאות על צמחי הקפה ועל פירותיהם היקרים, והטיל איסור חמור על ייצואם. הסחר בקפה נותר בידיהם של הערבים במשך זמן רב, עד תחילת המאה ה-17, כשחבורה של סוחרים הולנדים נועזים, הבריחו פולי קפה לאירופה. באירופה גידלו קפה בחממות, עד שמתיישבים אירופיים שאפתנים החלו לגדל אותו באי יאווה, בקולומביה ובקניה. הקפה, שהפך מאז למצרך בינלאומי, הפך ל"משקה העם" במדינות רבות במהלך המאה ה-19. ההיסטוריה של Lavazza החלה באותה תקופה: החברה נוסדה בטורינו בשנת 1895. מה שהחל בשנת 850 לספירה עם צמח מסתורי, היום הוא המשקה הפופולרי ביותר בעולם, מקום שני אחרי המים.

מצאנו מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם...

מגזין
לשתות קפה אחד ולשלם עבור שניים

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
תרבות של קפה

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
ההיסטוריה של הקפה

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
קפה איטלקי

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
בתי קפה ספרותיים

לגימות קפה

למדו עוד
מגזין
כוס קפה באוסטרליה

לגימות קפה

למדו עוד